Articles Comments

Blog o biżuterii artystycznej i nie tylko. » Encyklopedia kamieni » Szmaragd „Zielony Kamień”

Szmaragd „Zielony Kamień”

Szmaragd

Szmaragd

Szmaragd

Szmaragdy są fascynującymi kamieniami szlachetnymi. Mają najpiękniejszy, najintensywniejszy i najbardziej promienny zielony jaki można sobie wyobrazić: szmaragd zielony. Inkluzje w szmaragdach są tolerowane. Najwyższej jakości, piękne szmaragdy są bardziej wartościowe niż diamenty.

Słowo szmaragd pochodzi z greckiego smaragdos i oznacza „zielony kamień”. Dookoła tego wspaniałego klejnotu krążą niezliczone legendy. Inkowie i Aztecy z Południowej Ameryki, gdzie nadal są odnajdywane najpiękniejsze szmaragdy, uważali szmaragd za święty kamień szlachetny. Jednakże, prawdopodobnie najstarszy znany historii szmaragd został znaleziony w okolicach Morza Czerwonego w Egipcie. Historycy twierdzą, że te kopalnie eksploatowane były przez egipskich faraonów między 3000 i 1500 p.n.e., później nazywane Kopalniami Kleopatry. Do czasu ponownego odkrycia we wczesnym wieku XIX były już wyeksploatowane.

Napisane wiele wieków temu święte pismo Hindusów „Vedas”, wspomina o cennych zielonych klejnotach i ich uzdrawiających własnościach: „Szmaragdy zapewniają szczęście…”; czy „szmaragd wzmaga pomyślność…”. Nie było nic dziwnego w tym, że skrzynie skarbu indyjskich maharadżów zawierały cudowne szmaragdy. Jeden z największych szmaragdów świata zwany „Mogul„. Jest on datowany na 1695 rok i waży 217.80 karatów i wielkość około 10cm. Jedna jego strona jest wpisana tekstami modlitwy i wygrawerowana wspaniałymi kwiatowymi wzorami. Ten legendarny szmaragd został sprzedany na aukcji przez Christie’s of London nieznanemu kupującemu za ponad 2 miliony Dolarów Amerykańskich we wrześniu 2001 roku.

Szmaragd - piękny zielony kolor

Szmaragd - piękny zielony kolor

Szmaragdy były bardzo cenione od starożytności. Dla tego, wiele najsławniejszych szmaragdów można zobaczyć na własne oczy w muzeach i kolekcjach. Muzeum Przyrody w Nowym Jorku wystawia, filiżankę wykonaną z czystego szmaragdu, która należała do Imperatora Jehangira. Kolejnym znanym eksponatem jest „Patricia”, jeden z największych kolumbijskich szmaragdów, ważący 632 karatów. Zbiór Banku Bogota zawiera pięć wartościowych klejnotów szmaragdu o wadze pomiędzy 220 a 1796 karatów. Oraz wspaniałe szmaragdy z Irańskiego Skarbca Narodowego, ozdabiające, na przykład, diadem byłej Cesarzowej Farah. Tureccy sułtani też kochali szmaragdy. W Pałacu Topkapi w Istambule są obok biżuterii, wystawione  przyrządy do pisania i sztylet, bogato ozdobione szmaragdami i innymi klejnotami.

Zielony – kolor życia i miłości

Zielony kolor szmaragdu jest kolorem życia i wiosny, która przychodzi raz za razem. Ale to od wieków, był też kolor piękna i nieustającej miłości. W starożytnym Rzymie, zielony kolor kojarzony był z Wenus, bogini piękna i miłości. Dzisiaj, ten kolor nadal zajmuje wyjątkową pozycję w wielu kulturach i religiach. Kolor zielony, na przykład, jest świętym kolorem Islamu. Dużo krajów arabskich ma zielony we flagach jako symbol jedności ich wiary. Kolor zielony jest wyjątkowy także w kościele katolickim, gdzie zielony jest uznawany jako najnaturalniejszy i podstawowy kolor liturgiczny.

Wspaniała zieleń szmaragdu jest kolorem, który przywodzi harmonię, miłość natury i pierwotną radości życia. Ludzkie oko nigdy nie ma dość tego unikalnego koloru. Pliny napisał, że kolor zielony raduje oko bez męczenia go. Zielony jest spostrzegany jako świeży i żywy, nigdy jako monotonny. Mimo tego, że kolor zielony zmienia się w zależności od oświetlenia czy to dziennego czy to lampy kolor szmaragdu zawsze pozostaje żywy.

Znak natury

Żywa poświata koloru szmaragdów sprawia, że jest on unikalnym kamieniem szlachetnym. Jednakże, naprawdę dobra jakość szmaragdów jest dość rzadka, większość zawiera Inkluzje psujące jedność koloru – są to znaki niespokojnej genezy, która charakteryzuje ten kamień szlachetny. Piękne inkluzje, nie umniejszają jednak wartości szmaragdów i ich znaczeniu. Przeciwnie : nawet szmaragdy z wieloma inkluzjami, ale w głębokim, żywym zielonym kolorze maja wyższą wartość niż niemal nieskazitelne szmaragdy, których kolor jest bardziej blady. Specjaliści zajmujący się kamieniami szlachetnymi nazywają liczne inkluzje, pęknięcia albo szczeliny, które są typowe dla tego kamienia szlachetnego uczuciowo i poetycznie „żyznym ogrodem”.

CDN… (w tłumaczeniu)
Oryginalny tekst: http://www.gemstone.org/gem-by-gem/english/emerald.html

Share
-->

Dodane przez

Kategoria: Encyklopedia kamieni · Tagi: , , , , , ,

Comments are closed.